ПЕРЕЙТИ НА ГЛАВНУЮ СТРАНИЦУ

Які гриби схожі на гливи і як відрізнити помилкову гливу

image
Глива входить в число найпоширеніших грибів, не в останню чергу завдяки своїм корисним властивостям. Її зовнішній вигляд знайомий практично кожному. Однак мало хто знає, що в природі є кілька грибів-двійників гливи, в тому числі отруйних.

У цій статті ми розглянемо всі види помилкової гливи і з'ясуємо, за якими ознаками їх можна відрізнити.
image
Як має виглядати справжня глива звичайна
Знати де повинна рости глива недостатньо, потрібно точно представляти, як вона виглядає. Звернути увагу варто на такі моменти:
  • Капелюшок. Круглий і об'ємний, края — хвилясті. Колір переважно сірий, але може віддавати жовтизною або фіолетовим (дивлячись на якому дереві росла глива). Розмір в діаметрі варіюється в межах 4-26 сантиметрів. Поверхня злегка волога, але не слизька, без шорсткостей;
М'якоть. М'ясиста, соковита і ніжна (проте якщо гриб старий, то може бути грубою);Ніжка. Дуже маленька, з першого погляду може здатися що її і зовсім немає. Колір — світло-кремовий, поверхня без шорсткостей. Вживати ніжку в їжу рекомендується тільки якщо гриб молодий.
image
Зустріти гливу звичайну можна в листяних лісах, рідше — в хвойних. Там же можна знайти і інші їстівні різновиди цього гриба: степову, легеневу, рожковидну і королівську. Альтернативний варіант — придбати вже готову гливу, вирощену за всіма стандартами якості в штучних умовах.

Отруйні гриби, які легко сплутати з гливою

Відразу варто відзначити, що поняття "отруйні" тут умовне, тому як дійсно небезпечні двійники гливи в Україні не водяться. Однак є все-таки кілька неприємних примірників, вживання яких може призвести до легкого харчового отруєння.

Вовчий пілолістнік

Найчастіше цей гриб можна зустріти в регіонах з прохолодним кліматом, з кінця червня до середини жовтня. Зростає пілолістнік з мертвої деревини, як хвойної, так і листяної. Зовнішні характеристики наступні:


  • Капелюшок. На вигляд схожа на язик або нирку, колір — бурий, іноді з червоним або жовтим відтінком. Діаметр — від 4 до 9 сантиметрів; Поверхня шорстка, з горбками і лусочками. Краї рвані, закруглені вниз.
М'якоть. Пахне також, як і глива, колір — бежевий. На смак гірка;
Ніжка. Як і у гливи дуже маленька, практично непомітна. Колір — бордово-коричневий.
image
Даний гриб не вважається небезпечним, але і для кулінарних цілей він абсолютно непридатний.

Хибна помаранчева глива

Поширена на територіях з помірним кліматом. Дозріває восени, в основному на листяних деревах (береза, липа, осика). У теплих регіонах плодоносить практично до кінця зими. Розпізнати неправдиву гливу можна по строкатому капелюшку оранжевого кольору, проте згодом забарвлення тьмяніє, через що цей гриб можна сплутати зі справжньою гливою.

Відрізнити неправдиву гливу від звичайної можна за такими ознаками:
  • Капелюшок. Невеликі обсяги і віялова форма, колір зворотного боку яскравіше ніж верхній;
М'якоть. Якщо розламати гриб, то можна відчути помітний аромат дині. Смак — гіркий, кислотний;
Ніжка. Якщо у гливи вона маленька, то тут її немає взагалі. Гриб кріпиться до дерева капелюшком.
image
В їжу ці гриби вживати не можна, але завдяки красивому зовнішньому вигляду вони цінуються в сфері ландшафтного дизайну.

Глива осіння

Осіння глива, або як її ще називають, пізня глива, зростає з листяної деревини (дуже рідко з хвойної) починаючи з весни і закінчуючи першими заморозками. Відрізняється від їстівної гливи наступними характеристиками:


  • Капелюшок. Діаметр — до 15 сантиметрів. Забарвлення — коричневе. Після дощу поверхню стає склизкою і блискучою. Спори бузкового кольору;
М'якоть. Жорстка, з помітними волокнами. На смак вкрай гірка. Сира погода активізує процеси гниття, тому запах відповідний;Ніжка. Маленька, але об'ємна.
image
Деякі грибники все ж використовують осінню гливу в кулінарії, відварюючи її протягом півгодини. Однак, що по живильній цінності, що за смаковими якостями, цей гриб дуже сильно поступається справжній гливі, про корисні властивості якої ми вже розповідали в нашій статті "Користь грибів глива для організму і калорійність"

Примарний гриб (Omphalotus nidiformis) — отруйний двійник гливи з Австралії

Єдиний гриб з схожих на гливу, який дійсно є отруйним. Однак зростає він тільки в Австралії, Індії та Тасманії, так що в лісах України на нього не натрапиш. При денному світлі він дійсно дуже схожий на гливу. А ось вночі їх сплутати важко, тому як примарний гриб володіє біолюмінесцентними властивостями, іншими словами — він світиться в темряві.

image
Незважаючи на те що в Європі він не росте, на всякий випадок варто дізнатися його ближче:

  • Капелюшок. Формою нагадує віяло або воронку. Діаметр - до 30 сантиметрів. Колір - кремовий, проте іноді може бути з помаранчевим, коричневим, фіолетовим, блакитним або чорним відтінком (в Австралії дуже різноманітна флора);
Ніжка. Досить довга як для гриба даного виду (близько 8 см).
Вживання примарного гриба в їжу викликає сильні судоми і блювоту.

Висновки

У гливи дійсно є кілька неїстівних двійників. Однак відрізнити їх від оригіналу не так складно, тому як схожі вони максимум по парі ознак. Та й зустрічаються в Україні такі гриби не часто.