ПЕРЕЙТИ НА ГЛАВНУЮ СТРАНИЦУ

Міцелій або грибниця: види і вирощування


image
Міцелій, або як його ще називають, грибниця - це вегетативне тіло гриба. Зовнішні особливості міцелію залежать від умов зростання. Але в основному він виглядає як сплетіння тонких, мохоподібних ниток і пучків. Висока пристосованість дозволяє грибниці проростати не тільки в грунті, а й у деревині, коренях і субстраті.

image
Важливість міцелію важко переоцінити, він виконує такі функції:

  • "Фіксація" до живильного середовища;
  • Обробка компонентів, потрібних для стабільного зростання плодового тіла (за допомогою переробки целюлози);
  • Адаптація до навколишніх умов;
  • Стимулювання проростання спор.
Грибниця є основою для вирощування будь-якого виду грибів. Вона забезпечує доставку поживних речовин і виконує функцію вегетативного розмноження.

З чого складається міцелій і як він розвивається

Основу грибниці складають тонкі гіфи (1,5-10 мікрон), схожі на нитки білого кольору. Від них виходять відгалуження — гаусторії. Ці відгалуження проникають в тканини рослини, добуваючи воду і поживні елементи. Переплітаючись гіфи створюють ще один елемент — склероції, що захищають міцелій від холоду.

Що стосується процесу розвитку міцелію, то він складається з наступних етапів:

  1. Спори створюють первинну грибницю.
В результаті схрещування спорових клітин утворюється вторинний міцелій.Вегетативний розвиток вторинної грибниці.По закінченню дозрівання вегетативного міцелію слідує стадія активного ділення клітин. Під час її піку з'являється плодове тіло.Утворення третинного міцелію.
image
Зберігати готову грибницю можна навіть у себе вдома. Це невибагливий продукт і при температурі +1 ... + 5 градусів він зможе протриматися цілий рік. Для більш тривалого зберігання застосовується заморозка при -20 градусах (при вирощуванні в будинку) або в рідкому азоті (в промисловості).

Різновиди міцелію і способи його отримання

За способом контакту з живильним середовищем міцелії діляться на два класи:


  • Занурені - грибниця цілком знаходиться в субстраті;
Повітряні - міцелій лише трохи стикається з субстратом.

Ще один важливий критерій - наявність перегородок між клітинами. Грибниці, у яких вони є, називаються ценотичними, інші - сптованними.

Що стосується форм міцелію і способів його отримання, то для наочності ми розглянемо ці питання на прикладі технології вирощування гливи.

Зерновий міцелій

Зернова грибниця вирощується на основі субстрату з зерен кукурудзи, проса, вівса або жита. Останні два варіанти відмінно підходять для виробництва гливи. Важливим моментом є якість сировини. Не можна використовувати зерно, яке обробляється хімічним способом.

image
Підготовка вівса або жита для гливи зводиться до трьох основних пунктів:


  1. Відварювання. На 1 літр води - 1 кілограм зерна. Варити потрібно протягом півгодини. Після чого сировина просушується і змішується з гіпсом і крейдою.
Стерилізація. Зерно засипається на 4/5 в банку, верх якої потрібно закрити марлевою тканиною. Кип'ятіння триває 2 години.
Настоювання. Для цього знадобиться продизенфіковане приміщення. Термін - 13-15 годин.

Після цього в готовий зерновий субстрат сіють шматочки плодового тіла гливи, попередньо знезаразивши їх перекисом водню.

Даний спосіб вважається одним з найефективніших, однак і в ньому можна припуститися помилки. Потрібно чимало терпіння і уваги для отримання міцелію. Якщо вам потрібні якісні гриби, але ви не хочете возитися з їх вирощуванням, то краще купити гливи в уже готовому, розфасованому вигляді.

Рідкий міцелій

Для вирощування грибниці в рідкому поживному середовищі знадобляться спеціальна тара і фруктоза. У домашніх умовах в якості тари використовують банку з-під фізрозчину, а замість фруктози іноді беруть мед.

На 100 мл води припадають 2 грами фруктози. При більшій концентрації міцелій стане більш рідким, при меншій - густішим. Перші ознаки розростання грибниці проявляються через 5-7 днів.

image
Зберігається рідкий міцелій недовго, в середньому 2 місяці. Він не зіпсується і через 6-8 місяців, але при цьому ефективність приросту на субстраті знизиться.

Міцелій на брусочках

Даний вид міцелію підійде для вирощування гливи (або іншого гриба) тільки на пеньках. Зберігаються брусочки досить довго, не втрачаючи при цьому в врожайності і схожості. 

Одна грибна паличка розрахована на 3 кілограми дерева. Встановлюються вони шляхом вбивання або просвердлювання отворів в колоді. Що стосується виду деревини, то краще використовувати лиственну. У якому вигляді вона буде неважливо, підійдуть як спиляні заготовки (колоди, колодки), так і кореневі (пні, вмираючі дерева). 

Після посадки грибниці деревина поміщається в затінене, вологе місце. На зиму заносити в приміщення її не потрібно, міцелій без проблем переносить мороз.

image
Перші гриби, посаджені таким чином, з'являються через 4-12 місяців (залежить від щільності колоди/пенька і умов утримання). Найчастіше терміни схожості рівні тривалості подальшого плодоношення. Урожайність зазвичай становить 25-35% від ваги деревини. 

Міцелій з спор грибів 

Даний спосіб не підходить для гливи. З його допомогою вирощують міцелій білих грибів, маслюків та підберезників. З усіх перерахованих методів цей самий довгостроковий. На перший урожай можна розраховувати тільки через рік. 

Послідовність дій для отримання міцелію з спор грибів наступна: 


  • Нарізаються шматочки гриба;
Протягом 12 годин вони настоюються у воді;
Потім це все висаджується в спеціально підготовлений грунт.
image
Труднощі цього способу полягають в приготуванні субстрату. Для нормальних сходів потрібно створити умови максимально наближені до природного середовища проживання лісових грибів.

Особливості вирощування грибів з міцелію в домашніх умовах

Багато грибників не довіряють покупному міцелію, і на це є 3 ключових причини:

  1. Відсутність власноручного контролю за якістю міцелію. Дізнатися чи нормальна попалася грибниця вийде лише через місяць, таким чином будуть втрачені не тільки гроші, але і час.
Великі партії міцелію. Для великих підприємств це безумовно плюс, але для грибників-приватників - величезний мінус. У підсумку доводиться купувати грибницю від менш перевірених виробників, що загрожує збитками.Вартість. Не секрет, що самостійно вирощений міцелій обходиться в рази дешевше.

В домашніх умовах грибницю вирощують переважно на зерні або деревині. "Рідкий" метод досить складний, тому їм користуються в основному досвідчені грибники.

Висновки

Якісний міцелій є запорукою високої врожайності грибів. Отримати його можна різними способами, найпоширеніші - зерновий і брусковий. Якщо на це немає часу, то можна придбати вже готовий до посадки продукт. Про корисність грибів, зокрема глив, читайте в інший нашій статті.