ПЕРЕЙТИ НА ГЛАВНУЮ СТРАНИЦУ

Користь грибів глива для організму і калорійність

image
Глива заслужено вважається одним з найбільш корисних грибів в природі. Завдяки насиченому хімічному складі вона високо цінується в медичній сфері. У цій статті ми детально розглянемо користь і шкоду цього гриба, а також його придатність в якості дієтичної їжі.
image
Теоретична частина: мінеральний, вітамінний і біологічний склад гливи

До складу гливи входять наступні мінеральні речовини (на кожні 150 грам):


 • Фосфор - 178 мг (20% денної потреби людини). Фосфору дуже багато в рибі - це загальновідомий факт. Але мало хто знає, що в 100 грамах консервованого лосося практично стільки ж цих мінералів скільки і в 150 грамах гливи;
Залізо - 12% добової потреби людини. Велика частина заліза входить до складу гемоглобіну. Його баланс вкрай важливий для функціонування організму;Цинк - 0,4 мг (19% денної потреби). Науково доведено, що цинк відіграє важливу роль в запобіганні передчасного старіння;Калій - 622 мг (18% денної потреби). Солі калію позитивно впливають на роботу серця, підтримують водний баланс організму. Примітно, що в гливі калію більше, ніж у яблуках, моркві та помідорах.

Що стосується вітамінів, то глива займає лідируючі позиції за змістом тіаміну (В1). На 100 грам гриба доводиться 0,18 мг. Серед овочів і фруктів тільки у банана концентрація тіаміну вище. Цей вітамін має цілісний вплив на організм, від нервової до серцево-судинної і травної систем.

image
Також глива випереджає всі види грибів, овочів і фруктів за вмістом рибофлавіну (В2) - 0,65 мг/100 грам, що становить 30% від добової потреби людини. Велику концентрацію можна знайти лише в рибі та м'ясі. Рибофлавін має позитивний вплив на зір, шкіру і зуби. 

Вітамін D2, або кальциферол, потрібен для засвоєння кальцію, і як результат - для зміцнення скелета. Глива містить велику кількість D2, але тільки за умови, якщо вона була вирощена в теплиці. Справа в тому, що цей вітамін з'являється під впливом короткохвильової частині світу. Іншими словами - при штучному освітленні. Так що якщо ви хочете зміцнити кістки, то краще купити гливу вирощену в спеціальних умовах. 

Крім мінеральних і вітамінних, глива багата і на біологічні компоненти:


 • Клітковина (рослинна). Вважається важливим елементом для очищення травної системи і нормалізації роботи шлунка. Її концентрація зазвичай висока в дуже калорійних продуктах, таких як пшеничний хліб. Глива ж містить оптимальну кількість клітковини при низькій калорійності;
 • Клітковина (грибна). Має позитивний вплив на кишечник, відновлює шлункові тканини; 
 • Вуглеводи. До складу грибів входять різні види цукру (трегалоза, лактоза) і цукроспиртів. Крім цього, вони містять манітол, який є замінником цукру для діабетиків (200 грам гливи складають денну норму);
 • Білки. У народі гливу нерідко називають "грибним м'ясом". Справа в тому, що із загальної кількості азотних речовин в її складі 70% припадають на білок.


Користь гливи для здоров'я людини 

Завдяки високій концентрації мінеральних речовин і вітамінів, глива позитивно впливає на весь організм. З 20 амінокислот потрібних людині половина входить до складу цього гриба. А великі обсяги білка роблять його не тільки вкрай корисним, але і поживним. При цьому калорійність гливи (в будь-якому вигляді) знаходиться на низькому рівні, що дає їй право вважатися дієтичним продуктом.

image
Йод, кальцій, залізо і калій, що входять до складу гриба, впливають як на загальний стан, так і на функціонування окремих органів. А такий елемент, як лавостанін, сприяє зниженню рівня холестерину. 

Глива багата на полісахариди, які, як вважають вчені, можуть виконувати превентивну функцію проти розвитку доброякісних і злоякісних пухлин. 

Регулярне вживання гливи рекомендується людям, які мають такі проблеми зі здоров'ям: 


 • Стрибки артеріального тиску;
 • Зниження імунітету після вірусних або інфекційних захворювань;
 • Виразки та інші проблеми з шлунково-кишковим трактом;
 • Діабет;
 • Погіршення обміну речовин;
 • Початкові стадії атеросклерозу;
 • Гельмінтоз (глива виступає в ролі допоміжного засобу і не може замінити спеціальні препарати проти паразитів);
 • Проблеми з зором;
 • Профілактика серцево-судинних захворювань.

Також варто відзначити, що глива нерідко використовується в косметологічних цілях. Наприклад, в якості зволожуючих масок для обличчя. Маски з додаванням соку гриба надають протизапальний ефект.

Калорійність: цінність гливи як дієтичного продукту 

Глива вважається невід'ємним компонентом для повноцінної дієти. У 100 грамах свіжого гриба міститься 38 ккал. В приготованому вигляді цей показник збільшується, але не набагато, в тушкованому вигляді калорійність становить 75 ккал. Існує не так багато продуктів, які можна вживати смаженими сидячи на дієті, і глива входить в їх число.

image
Ще одним важливим моментом є харчова цінність даного гриба. По суті, гливи можуть замінити м'ясо і молочні продукти, отримуючи при цьому куди менше калорій. Якщо додати до цього лікувальний вплив на шлунок і обмін речовин, а також здатність гливи "затупляти" почуття голоду, то на виході отримуємо ідеальний продукт для дієти.

Протипоказання: чи може глива нашкодити здоров'ю

Незважаючи на довгий список корисних властивостей іноді глива може приносити шкоду організму. Однак в більшості випадків це пов'язано з її неправильним вживанням. Так надмірне поїдання цього гриба може призвести до розладів травлення і підвищеного газоутворення. Особливо це стосується дітей молодше 12 років і літніх людей.

Глива, як і будь-який інший гриб, містить в собі хітин. Цей компонент практично не засвоюється організмом людини. Тому для людей, що мають проблеми з нирками, гливу краще вживати в подрібненому, смаженому вигляді. Під впливом високих температур хітин практично повністю видаляється.

Завдати шкоду харчовій системі може помилкова глива або інші "гриби-двійники". Як вони виглядають і як їх відрізнити від справжньої гливи ви зможете дізнатися з нашої статті "Які гриби схожі на гливи і як відрізнити помилкову гливу".

Ну і звичайно, глива може нашкодити, якщо вона була зібрана в забрудненій місцевості. Взагалі, з огляду на нинішню екологічну ситуацію, безпечніше всього віддавати перевагу грибам, вирощеним в штучному середовищі.

Висновки

Глива - це один з найкорисніших грибів в природі. За деякими параметрами вона випереджає не тільки інші види грибів, а й фрукти з овочами. Однак вживати гливу потрібно в помірній кількості. В такому випадку організм буде отримувати всі необхідні мінерали і вітаміни, не страдаючи від побічних ефектів.